История на наградите Оскар

Наградите на филмовата академия на САЩ, съкращавaни като „Награди на Академията“ (Academy awards) и известни още като „Оскари“, са най-значимите филмови награди в САЩ. Те се раздават всяка година от Академията на филмовите изкуства и науки — професионална почетна организация, в която към 2003 г. има 5816 гласуващи лица. Актьорите-членове, които са общо 1311, имат най-голям дял в гласуването. Последните награди бяха 76-ти поредни.

Наградите са известни като „Оскари“ от името на наградната статуетка. Тя представлява фигура на изправен рицар, подпрян на меч. Не е съвсем ясно как наградата получава това име. Най-популярната история гласи, че библиотекарката на Академията Маргарет Херик, виждайки статуетката на една маса, възкликва: „Досущ прилича на моя чичо Оскар!“). За първи път това име се употребява от Уолт Дисни през 1934 в негова реч. Въпреки, че в пресата това наименование набира популярност в края на 1930, Академията приема официално неговата употреба едва през 1939.

Първите награди са раздадени на банкет в Блосъм рум в холивудския Рузвелт Хотел на 16 май 1929 г., но сред участниците в банкета нямало особено напрежение, тъй като имената на победителите били известни 3 месеца по-рано — на 18 февруари. Първите наградени филми са заснети между 1 Август 1927 година и 31 Юли 1928 година. Първоначално гласували всичките членове на Академията, като номинирали кандидатите във всички категории. След това пет комисии определяли десетте претендента с най-много гласове за номинации в по три категории. Компетентно жури от петима членове отличавало финалистите.





{START_COUNTER}